Kožou dnes často predajcovia bežne nazývajú aj to, čo poznáme pod názvom „koženka“. Ide o priemyselne vyrábaný materiál a je to koža umelá. Koža je však výlučne produkt živočíšneho pôvodu a ide o spracovanú zvieraciu kožu. Jej presnejší názov je useň. Spracovaná koža so zachovaním chlpov zvieraťa sa nazýva kožušina.
Všetky ostatné materiály, ktoré nie sú živočíšneho pôvodu, by sa tak nemali označovať ako koža, a ak áno, tak s prívlastkom- umelá koža, nepravá koža, bio koža. Sú to však všetko vo svojej podstate koženky a ich pôvod je z ropných produktov, prinajlepšom môžu mať určitý podiel biologickej, alebo rastlinnej zložky. Pre pochopenie: napríklad označenie maslo má mať len produkt živočíšneho pôvodu, konkrétne z mlieka kráv, a všetko ostatné musí byť označené ináč napríklad margarín, alebo s prívlastkom – kokosové maslo. A je jasné že daná potravina nepochádza zo zvieraťa.
Koža ako odpadový materiál z mäsového priemyslu sa dá bežne spracovať, odborne vyčiniť, a to skoro z každého zvieraťa – kravy, kozy, ovce, ošípané, vysoká zver, pštrosy, či klokany. Dokonca v ponuke býva aj koža zo slepačích nôžok. Spracované usne sa líšia so svojimi vlastnosťami, veľkosťou a často výraznou kresbou.
V automobilovom a čalúnnickom obore sa používa koža hovädzia, predurčujú ju vlastnosti, výhodná veľkosť a dostupnosť. Takže sa budeme venovať ďalej spracovaniu hovädzej kože, keďže kože z iných zvierat sa dajú použiť len naozaj výnimočne, aj to len ak z estetického hľadiska.